Naifm

Sri Lanka's Number.01 News Website

මොළය ඔබව රවටන ක්‍රම 7 ක්

ඔබට තේ රසවත්ව සාදාගන්න වෙනමම ප්‍රියතම කෝප්පයක් ඔබ සතුව තිබේද? ඔබේ දකුණු අතෙන් දේවල් ගැනීමට ඔබ කැමතිද (ඔබ නිවැරදි නම්)? ඒවා වඩාත්ම සාමාන්‍ය ක්‍රියාවන් වුවත් පුරුදු පමණක් නොව අපගේ මනසෙහි උපක්‍රම යැයි ඔබ කිසි විටෙකත් නොසිතන්නට ඇත. මෙම සංසිද්ධිවල මූලාරම්භය සහ වැදගත් සිදුවීම් වලට පෙර කල් දැමීමට ඔබ කැමති ඇයිද යන්න දැන ගැනීමට ඔබට අවශ්‍ය නම්, අපගේ ලිපිය කියවන්න. ඒ ගැන සියලුම පිළිතුරු මෙහි ඇත.
බ්‍රයිට් සයිඩ් විසින් සංජානනයේ වඩාත් සිත්ගන්නාසුලු විරුද්ධාභාෂයන් පිළිබඳව සොයා ගත් අතර එමඟින් ඔබ බොහෝ දේ ගැන පුදුම වනු ඇත.

අපේ ඇස්වලට ආහාරවල රසය වෙනස් කළ හැකිය
අධ්‍යයනවලින් පෙනී යන්නේ පිඟන් වල වර්ණයට ආහාරයේ රසය හා සුවඳ වෙනස් කළ හැකි බවයි. උදාහරණයක් ලෙස, උණුසුම් චොකලට් තැඹිලි පාට හෝ ක්‍රීම් පාට කෝප්පයක ඇති විට රසවත් බව පෙනේ. ස්ට්‍රෝබෙරි ජෙලටින් වල රසය වඩාත් වැඩි වන්නේ සුදු පැහැති පිඟානක පිළිගන්වන විටදී මිස අඳුරු එකක් මත තබා දෙන විට නොවේ.

බොහෝ අය කැමතිම කෝප්ප සහ පිඟන් තිබීමට හේතුව මෙයයි. රස සංජානනය පිළිබඳ තවත් රසවත් කරුණු කිහිපයක් මෙන්න බලන්න. කහ පාට පිඟන් ලෙමන් සුවඳ වඩාත් වැඩි කරයි. සිසිල් වර්ණ සහිත කෝප්පවල සිසිල් බීම පිළිගැන්වීම වඩා හොඳය. රෝස පිඟානක ආහාර පිළිගැන්වුවහොත් ආහාර පැණිරසයි.

දකුණු අත වමට වඩා දිගු බව පෙනේ ඔබේ මතය
අධ්‍යයනවලින් පෙනී යන්නේ දකුණු අත අවම වශයෙන් අඟලකින්වත් දිගු වන බවයි. ඔබේ දකුණු අතෙන් යම් භාණ්ඩයකට වේගයෙන් ළඟා විය හැකි බව පෙනෙයි. ඒ මායාවට හේතුව මෙයයි,. කෙසේ වෙතත්, මෙය සත්‍ය වන්නේ දකුණු අතින් වැඩ කරන අය සඳහා පමණි, මොකද වම් අතින් නිතර වැඩ කරන පුද්ගලයින් මේ වෙනස එතරම් නොදකිනවා වෙන්න පුළුවන්.

අප නොදන්නා පුද්ගලයෙකු අප ගැන කරන ආකාරයටම අනාගතයේ දී අප ගැන සිතමු.
මෙම හැඟීම ඔබ බොහෝ විට දනී. හෙට ඔබ සූදානම් විය යුතු වැදගත් දිනයක් වන අතර ඔබ ඔබේ ප්‍රියතම ප්‍රදර්ශනයේ කථාංගයක් නරඹමින් හෝ තේ පානය කරමින් ඔබේ නිවස වටා ඇවිදිමින් සිටී. ඇයි අපි මෙය කරන්නේ? කාරණය නම්, අපගේ අනාගතය ගැන සිතන විට, අපගේ මොළය අප නොදන්නා පුද්ගලයෙකු මවා ගනී.

අද දින වැඩ කල් දැමීම නිසා ඇතිවිය හැකි ගැටලු සමඟ කටයුතු කරන්නේ වෙනත් අයෙකු බව මොළය සිතයි. මෙම ආගන්තුකයාට තත්වය හැසිරවීමට හැකි වනු ඇත. කෙසේ වෙතත්, ඒ ඔබ නොවේ. මිනිසුන් බොහෝ විට සෞඛ්‍ය සම්පන්න නොවන ජීවන රටාවන්, දුරාචාරමය දේවල් කිරීම සහ ඔවුන්ගේ ප්‍රතිකාර කල් දැමීම කරන්නේ මේ නිසා ය. මොකද අපේ මොළයට වඩාත්ම පැහැදිලිව පෙනෙන වෙනස්කම් පවා නොපෙනේ.

අපේ මොළයට වඩාත්ම පැහැදිලිව පෙනෙන වෙනස්කම් පවා නොපෙනේ.
මෙම සංසිද්ධියට නමක් ඇත – “අන්ධභාවය වෙනස් කරන්න”. මෙය නිරන්තරයෙන් ලැබෙන සියලුම තොරතුරු සැකසීමට ඉඩ නොදෙන මොළයේ ආරක්ෂක යාන්ත්‍රණයයි. නිදසුනක් ලෙස, ඔබ ටික වේලාවක් ඡායාරූපයක් දෙස බලා අවධානය වෙනතකට යොමු කර නැවත පින්තූරය දෙස බැලුවහොත්, වඩාත් පැහැදිලිව පෙනෙන වෙනස්කම් පවා ඔබ නොදකිනු ඇත. විද්‍යාඥයන් මේ ගැන අත්හදා බැලීමක් කළා: ශිෂ්‍යයන් රැකියා සම්මුඛ සාකච්ඡා සඳහා ගිය අතර ඔවුන්ට අවශ්‍ය සියලු ආකෘති පිරවීමට උදව් කළ පුද්ගලයෙකු විසින් ඔවුන්ව පිළිගනු ලැබූ අතර ඊළඟට කළ යුතු දේ පැහැදිලි කළා.

මේසය යට සැඟවී සිටින තවත් අයෙකු සිටින බව සිසුන් දැන නොසිටි අතර යම් අවස්ථාවක දී ඔහු පළමු පුද්ගලයා වෙනුවට ආදේශ කරනු ඇත. සැඟවී සිටි තැනැත්තා පළමුවැන්නා මෙන් පෙනුනේ නැති අතර ඔවුන් විවිධ ඇඳුම් පවා ඇඳගෙන සිටියද සිසුන්ට කිසිදු වෙනසක් නොපෙනුණි. අත්හදා බැලීම බොහෝ වාර ගණනක් සිදු කර ඇති අතර ප්‍රතිඵල සෑම විටම එක හා සමාන විය. අපි දිනපතා නොදකින දේවල් කොතරම් නම් ඇතිදැයි ගැන සිතා බලන්න.

අපගේ සාර්ථකත්වයන් තෘප්තියට පත්වීමට හේතු පමණි.
තවත් අධ්‍යයනයක් සඳහා කණ්ඩායම් 2 ක් එක්රැස් විය. ජනතාව දීර්ඝ කාලයක් තිස්සේ ආහාර පාලනය කර ඇති අතර ඒ වන විටත් සැලකිය යුතු ප්‍රතිඵල ලබාගෙන තිබුණි. පළමු කණ්ඩායමට ප්‍රශංසා කළ අතර දෙවන කණ්ඩායමේ ජයග්‍රහණ නොසලකා හරින ලදි. ඊට පසු, ඔවුන් සියල්ලන්ටම ඔවුන්ගේ අභිමතය පරිදි ඇපල් හෝ චොකලට් බාර් සංග්‍රහයක් පිරිනමන ලදි. ප්‍රශංසා කළ අයගෙන් 85% ක් චොකලට් තෝරා ගත් අතර දෙවන කණ්ඩායමේ චොකලට් තෝරාගත්තේ 58% ක් පමණි.

අපගේ මොළය කැමතියි අසාර්ථක වීමට හේතු විය හැකි තෘප්තිය සඳහා නිදහසට කරුණු සොයා ගැනීමට. බරපතල ඇබ්බැහිවීම් ඇති අය මෙම තත්වයේ සිටින බව සිතන්න. ඔබ ඔවුන්ට ප්‍රශංසා කරන විට, ඔවුන් ඉවත් වීමට උත්සාහ කළ දෙයට ඔවුන් නැවත පැමිණීමට බොහෝ දුරට ඉඩ තිබේ. මොළය සෑම විටම අඩු බලශක්ති පරිභෝජන ක්‍රියාවලියක් හෝ ක්‍රියාකාරකමක් සඳහා කැමති වනු ඇත, එය එහි ආයු කාලය අඩු වීමට හේතු වෙනවා.

ඔබේ ආත්ම අභිමානය අඩු වන තරමට අනෙක් පුද්ගලයින් වඩාත් ආකර්ෂණීය වේ.
සරල අත්හදා බැලීමක් සිදු කරන ලදි: මිනිසුන්ට ප්‍රසිද්ධ පුද්ගලයින්ගේ ඡායාරූප 3 ක් පෙන්වන ලදි. එක් ඡායාරූපයක් සැබෑ ය, දෙවන ඡායාරූපය සංස්කරණය කර ඇත්තේ දෙවන පුද්ගලයා තරබාරු පෙනුමක් ඇති කිරීම සඳහා වන අතර තෙවන පිංතූරය සිහින් පෙනුමක් ඇති කිරීම සඳහා වෙනස් කරන ලදී.

පසුව සහභාගිවූවන්ගෙන් සැබෑ පින්තූරය සොයා ගන්නා ලෙස ඉල්ලා සිටියා. ප්‍රතිඵල බෙහෙවින් සිත්ගන්නා සුළු විය. පුද්ගලයෙකු (ස්ත්‍රී පුරුෂ භාවය වැදගත් නොවේ) ඔවුන්ගේ ශරීරය ගැන සෑහීමකට පත්වේ නම් සහ කිසිදු ගැටළුවක් නොමැති නම්, ව්‍යාජ ඡායාරූපයෙන් මුල් ඡායාරූපය පහසුවෙන් වෙන්කර පැවසිය හැකිය. යම් පුද්ගලයෙකු තමන්ගේ අමතර බර ගැන හෝ වැඩිපුර සිහින් වීම ගැන කනස්සල්ලට පත්ව සිටී නම්, ඔවුන් තෝරා ගන්නේ ඔවුන්ගේ ගැටලුවට ප්‍රතිවිරුද්ධ ඡායාරූපයයි. එකම පරීක්ෂණය වෙනත් ගැටළු සමඟ සිදු කළ හැකිය. නිගමනය නම් යථාර්ථය අපගේ ඇස් හරහා විකෘති වී ඇත්තේ අපගේ අනාරක්‍ෂිතතාවයන් මත පදනම්වය, මන්ද අනෙක් සියල්ලන්ට මෙම ගැටලුව නොමැති බව අප සිතන බැවිනි.

යථාර්ථය සහ මනඃ කල්පිතය අතර වෙනස මොළයට කිව නොහැක.
ඔබ සිතන දේට සහ ඔබ කරන්නේ කුමක්ද යන්නට මොළයට සමාන ප්‍රතිචාරයක් ඇති අතර මෙම අදහස සනාථ කරන කරුණු කිහිපයක් තිබේ. විද්‍යාඥයන් විසින් සරල අත්හදා බැලීමක් සිදු කරන ලද අතර එහිදී එක් පිරිසකට පියානෝව වාදනය කරන ලෙස ඉල්ලා සිටි අතර අනෙක් කණ්ඩායම පියානෝ වාදනය කරන බව සිතීමට ඉල්ලා සිටියහ. කණ්ඩායම් 2 හි මොළයේ ප්‍රතික්‍රියාව සමාන විය.

තවත් අත්හදා බැලීමක දී විද්‍යාඥයින් පිරිසක්ගෙන් ඉල්ලා සිටියේ අදෘශ්‍යමාන ආහාර ගැන සිතා එය අනුභව කරන ලෙසයි. සහභාගිවන්නන් එය හපමින් ඔවුන් සිතූ ආහාර කෑලි ගිල දැමූවා. එහි ප්‍රතිඵලය වූයේ ඔවුන්ට කුසගින්න අඩු වීමයි.

අපගේ සිතුවිලි සහ අපට හැඟෙන ආකාරය එකිනෙකට සම්බන්ධ වේ. තත්වය සැබෑ හෝ මනඃල්පිත වුවත් ශරීරයේ රසායනික ප්‍රතික්‍රියා සිදුවෙනවා. නිදසුනක් වශයෙන්, ඔබ නිතරම ඕනෑවට වඩා කනස්සල්ලට පත්වුවහොත්, ඔබේ රුධිරයේ ඇති කෝටිසෝල් (ආතති හෝමෝනය) මට්ටම වැඩි කළ හැකිය.

ශුභාරංචිය නම් එකම මූලධර්මය සෙරොටොනින් (සතුටේ හෝමෝනය) සමඟ ක්‍රියා කිරීමයි. එබැවින්, ඔබ සතුටින් සිටින බව ඔබ සිතන්නේ නම්, ඔබට හැඟෙන ආකාරය වැඩි දියුණු කළ හැකිය.