Naifm

Sri Lanka's Number.01 News Website

තවමත් නොවිසඳී පවතින ඉන්දියානු අභිරහස්

අද ලිපියෙන් කතා කරන්නේ ඉන්දියාව ගැන. ඉතිං ඉන්දියාව ගැන හොයන ඉන්දියාවට කැමති අයට මේ ලිපිය වැදගත් වේවි.ඉන්දියාව කියන්නේ උරුමයේ හා ඉතිහාසයේ රටක් වන අතර පොහොසත් ඉතිහාසයක් ඇති වගේම අබිරහස් ද සමඟ පැමිණේ. සමහර දේවල් කෙතරම් සංකීර්ණද යත්, කිසිදු තාක්ෂණික දියුණුවකට ඒ අභිරහස් විසඳා ගැනීමට නොහැකි වෙලා තියෙනවා. මෙන්න මේ දක්වා නොවිසඳී පවතින ඉන්දියානු අභිරහස් 10 ක්.

ටජ්මහල ශිව දෙවියන්ගේ දේවාලයක්ද?
බොහෝ දෙනා දන්නා පරිදි, ටජ්මහල කියන්නේ මෝගල් අධිරාජ්‍යයා වූ ෂා ජහාන් විසින් ඔහුගේ ආදරණීය මියගිය බිරිඳ මුම්ටාස් මහල්ගේ සොහොන් ගෙයක් ලෙස ඉදිකරන ලද්දකි. නමුත් කම්පනයට කාරණය මෙන්න, නවදිල්ලියේ මහාචාර්ය පී.එන් විසින් කරන ලද න්‍යායකට අනුව (කියවන්න: කුමන්ත්‍රණ න්‍යාය) ටජ්මහල සොහොන් ගෙයක් නොවන අතර ටෙජෝ මහලයා නම් ශිව දෙවියන් වෙනුවෙන් කැප කරන ලද දේවාලයක් බව කියනවා.

ඔහුගේ න්‍යායෙන් තවදුරටත් ඇඟවෙන්නේ ෂා ජහාන් උත්තරීතර අණ දෙන නිලධාරියා වූ බැවින් ඔහු දේවමාළිගාව පවරා ගෙන එය ඉතිහාසය දන්නා පරිදි සාදා ඇති බවයි. සැලකිල්ලට ගත යුතු තවත් කරුණක් නම්, තම ආදරණීයයන් සඳහා සොහොන් ගෙවල් ඉදිකිරීම සඳහා සතුරු දේවාල අල්ලා ගැනීමේ ඉතිහාසයක් මෝගල්වරුන්ට තිබීමයි. තවද, ටජ්මහල ඉදිකිරීමේ කාලයේ සිට කිසිදු සංචාරක ලඝු සටහනක් ඉදිකර ඇති බවට කිසිදු සඳහනක් නොකරන නමුත් ස්ථාපිත ගොඩනැගිල්ලක් ලෙස “ටජ්” හි පැවැත්ම සඳහන් කරයි.

2012 දෙසැම්බර් 18 වන දින ජෝද්පූර් හි සොනික් උත්පාතය (බූම්)
ගුවන් යානයක් ශබ්දයේ වේගය පසුකර යාම නිසා සොනික් බූම් එකක් ඇතිවේ. නේවාසික ප්‍රදේශවල වඩා වේගයෙන් ගුවන් යානා පියාසර නොකරන බැවින් මෙය සාමාන්‍යයෙන් සිදු නොවන දෙයකි. නමුත් 2012 දෙසැම්බර් 18 වන දින, බිහිරි සොනික් උත්පාතය ජෝද්පූර් නගරය පුරා පැතිර ගියේය. එය ගුවන් හමුදා අභ්‍යාසයක් යැයි බොහෝ දෙනා විශ්වාස කළත් හමුදාව එවැනි අභ්‍යාස කළ බව ප්‍රතික්ෂේප කළා. උත්පාතයේ මූලාශ්‍රය මේ දක්වා සම්පූර්ණ අභිරහසක්ව පවතින අතර එය බොහෝ විට එක්සත් රාජධානිය සහ ටෙක්සාස් අත්විඳින ලද ආකාරයට සමාන පැහැදිලි කළ නොහැකි උත්පාතයන් ය.

ලඩාක් හි කොංකා ලා පාස් යනු සැක සහිත UFO කඳවුරක් ද?
ලෝකයේ ප්‍රවේශ වන්න නොහැකි අමාරුම ස්ථානයක් වන ලඩාක්හි කොංකා ලා පාස් පිහිටා ඇත්තේ ඉන්දියාවේ සහ චීනයේ සදාකාලිකවම මතභේදාත්මක දේශ සීමාවේ ය. නමුත් එය ඵලදායි නොවන භූමි ප්‍රදේශයක් බැවින් එම ප්‍රදේශය සදහටම මිනිසුන්ගේ ඉඩමක් නොවේවි. න්‍යායන් හා ආසන්න දර්ශන වලට අනුව, විශේෂයෙන් මෙි ප්‍රදේශය පියාසර පීරිසි වර්ගයක් මෙන්ය. මෙම ස්ථානය අද්භූත UFO පදනමක් ලෙස සැලකේ. ගූගල් සිතියම් පවා මේ අවට ඇති දේ හමුදා පහසුකම් මෙන් සිතියම් ගත කර ඇත.

ප්‍රහලද් ජානි
ප්‍රහලාද් ජානි, මාතාජි ලෙස ප්‍රචලිත ඉන්දියානු සාදු කෙනෙක්. ඔහු අම්බා දේවතාවියගේ දැඩි බැතිමතෙකි. මෙම මිනිසා තමාට ආහාර හෝ ජලය නොමැතිව ජීවත් විය හැකි බව පවසන අතර 1940 සිට එසේ කර ඇත. එනම් දැන් ඔහු එසේ ඉන්න ගෙන අවුරුදු 70 ක් පමණ වේ. මේ දක්වා ජානි පිළිබඳ දැඩි නිරීක්ෂණ 2 ක් පවත්වා ඇත. 2010 දී කරන ලද නිරීක්‍ෂණයකදී, කැමරා 3x 24×7 මගින් දින 15 ක් පරීක්‍ෂා කරන ලදී. විද්‍යාඥයන් පුදුමයට පත් කරමින්, ජානි ඔක්සිජන් හැර වෙනත් කිසිවක් නොමැතිව එම දින 15 පුරා යාත්‍රා කළා. දින 15 කට පසුව පවා ඔහුට සාගින්න පිළිබඳ රෝග ලක්ෂණ නොතිබුණි. ඇත්ත වශයෙන්ම, දින 15 ක් කිසිවක් ආහාරයට නොගැනීමෙන් පසු ඔහුගේ සෞඛ්‍ය තත්වය 40 හැවිරිදි පිරිමියෙකුගේ සෞඛ්‍යයට වඩා යහපත් බව විද්‍යාඥයෝ සඳහන් කළා. ඔහු දිවි ගලවා ගන්නේ කෙසේද යන්න තවමත් පැහැදිලි කර නැත.

ලොව පළමු ගුවන් යානය රයිට් සහෝදරයන් නිපදවීමට 8 වසරකට පෙර ඉන්දියානුවෙක් විසින් නිපදවූවාද?ජනප්‍රිය රයිට් සහෝදරයන් පළමු ගුවන් යානය නිපදවීය. ඔවුන් එය කළාද? ටයිම්ස් ඔෆ් ඉන්ඩියා සහ ඩෙකන් හෙරල්ඩ් හි සමහර පැරණි ලිපි විශ්වාස කළ හැකි නම්, යානය සොයාගත් පළමු මිනිසා ශිවකාර් බපුජි තල්පඩේ විය හැකිය. එය ද ඔහු කර ඇත්තේ රයිට් සහෝදරයන් ගුවන්යානය නිපදවන්න අවුරුදු 8කට විතර කලින් ය.

එනම් මහාරාෂ්ට්‍රයේ උපත ලැබූ ශිව්කාර් බාපුජි තල්පඩේ ගුවන් යානය නිර්මාණය කළ පළමු මිනිසා බව ඒ ලිපි වල වාර්තා වේ. මහාරාෂ්ට්‍රයේ උපත ලැබූ ශිව්කාර් බපුජි තල්පඩේ 1895 දී මරුට්සාකා නම් මිනිසුන් රහිත ගුවන් යානයක් ඉදිකර පියාසර කළ බව වාර්තා වේ. ඔහු සිය ගුරුතුමාගෙන් මෝස්තර ලබා ගත් බවත් ඒ යානයේ රසදිය අයන එන්ජිමක් ඇති බවත් කියනු ලැබේ. අරමුදල් හිඟය හේතුවෙන් ඔහුට තම ආකෘති යානය සමඟ ඉදිරියට යා නොහැකි වූ බව ද කියවේ. එබැවින් ඔහුගේ ජයග්‍රහණය සඳහා කිසිදු පිළිගැනීමක් ඔහුට හිමි නොවීය.

අශෝක අධිරාජ්‍යයාගේ නොදන්නා මිනිසුන් නවදෙනා (ආලෝකයන්)
අශෝක අධිරාජ්‍යයා යනු ඉන්දියාව මෙතෙක් බිහි කළ අති දක්ෂ රජතුමා සහ ජයග්‍රාහකයා විය. බුදුරජාණන් වහන්සේ හමුවීමෙන් පසු ඔහු භික්ෂුවක් බවට පත් වූ බව ද බොහෝ දෙනා දන්නා කරුණකි. එහෙත් තවමත් අභිරහසක්ව පවතින එක් අබිරහසක් වන්නේ ක්‍රි.පූ 273 දී අශෝකගේ “නාඳුනන මිනිසුන් නවදෙනා” ගැන ය. සරල වචන වලින් කිවහොත්, ඉන්දියාවට පැමිණි මෙම මිනිසුන් 9 දෙනා බටහිර ආලෝකයන්ය.

මේ නාඳුනන මිනිසුන් නවදෙනා ප්‍රචාරණය, දේශපාලනය, කාල චාරිකාව සහ ක්ෂුද්‍රජීව විද්‍යාව වැනි විවිධ මාතෘකා පිළිබඳ සදාකාලික දැනුමක් ඇති පොතක් පවත්වාගෙන ගියා. පුරාවෘත්තවල පවා කියවෙන්නේ ජූඩෝගේ පුළුල් සටන් කලාව පදනම් වී ඇත්තේ මේ 9 දෙනාගේ කායික විද්‍යා පොතෙන් “කාන්දුවීම්” මත බව ය. මේ අනුව මෙම පොත් නිශ්චිතවම පුරුෂයින් නව දෙනෙකු වෙත ලබා දී ඇති නමුත් ඔවුන් ආලෝකය හා සමාන වන්නේ කෙසේද සහ කොහේදැයි කිසිවෙකු දන්නේ නැත.

හිමාලය කඳුකරයේ අමරණීය දේවල නගරය වන ගයාන්ජ්
තවමත් නොවිසඳුණු ඉතිරිව ඇති ඉන්දියානු අභිරහස් අතර නිරතුරුවම හිමාලය අබිරහස් සම්බන්ධ වී ඇත්තේ එහි නිරර්ථක භූමිය සහ වාසය කළ හැකි දේශගුණය නිසාය. නමුත් මිථ්‍යාවට අනුව ලෝකයේ බලවත්ම කඳු වැටිය ගයාන්ජ්ගේ නිවහනකි. එය අමරණීය හා බුද්ධිමත් ජීවීන්ගේ නගරයකි. පුරාණ ඉන්දියානු හා ටිබෙට් කතාන්දර පවසන්නේ මෙම ස්ථානය සාමාන්‍ය මිනිසුන්ට සොයාගත නොහැකි අද්භූත අමරණීය ජීවීන් සිටින නගරයක් බවයි. නගරය ද එතරම් හොඳින් පවතින බව ද එහි සඳහන් වෙනවා.

නවීන සිතියම්කරණ තාක්‍ෂණයකට එම ස්ථානය හඳුනාගත නොහැකි තරමට නගරය ඉතා හොඳින් සැඟවී ඇති බව ද එහි සඳහන් ය. එය සන්සුන් හා දැනුමක් ඇති ස්ථානයක් යැයි කියනු ලැබේ. සුප්‍රසිද්ධ ඉන්දියානු දෙවියෙකු වන සායි කකා ගුරු විශ්වාසය පෝෂණය කිරීමට ප්‍රචලිතය. ඔහු වරක් රැස්වීමකදී සඳහන් කළේ “මම පසුගිය දශකය තුළ කිහිප වතාවක්ම ගයාන්ජ් වෙත ගොස් ඇති බවයි.” බොහෝ සාදුවරු සහ මහත්මාවරු කියා සිටින්නේ ඔවුන්ගේ චාම් දැනුම ගයාන්ජ් වෙතින් ලැබුන බවයි.

සුභාෂ් චන්ද්‍ර බෝස් අතුරුදහන් වූයේ කොහේද?
තවමත් නොවිසඳී ඇති රෞද්‍ර ඉන්දියානු අභිරහස් අතර පෙරමුණ ගෙන සිටි සුභාෂ් චන්ද්‍ර බෝස් ජපාන දෙවන ලෝක සංග්‍රාමයේ අවසාන අදියරේදී මියගිය බව අසාද් හින්ද් ෆවුජ්ගේ ප්‍රකාශයට පත් කරන ලදී. 1945 අගෝස්තු 18 වන දින තායිවානයේදී කඩා වැටුණු අධික බරකින් යුත් ගුවන් යානයක බෝස් පිලිස්සුම් තුවාල ලබා මියගොස් ඇති බව වාර්තාවල සඳහන් වේ. සමහරු නමි පවසන්නේ මෙය සැබවින්ම ඔහුට රහසිගතව ගමන් කිරීමට උපකාරී වූ උපක්‍රමයක් බවයි.

දිල්ලියේ අවුරුදු 1600 ක් පැරණි මලකඩ රහිත යකඩ කණුව
නමුත් බොහෝ දෙනා ඒ ගැන නොදන්නා එක් දෙයක් නම්, එය 99% ක්ම විඛාදනයට ප්‍රතිරෝධී වීමයි. 7.21m ක උසකින් යුත් මෙය වසර 1600 ක් තරම් පැරණි වන අතර තවමත් මලකඩ වලින් තොරය. ඉන් 98% ක් යකඩ වලින් සාදන ලද මෙම කුළුණ ලොව පුරා විවිධ විද්‍යාත්මක අධ්‍යයන සඳහා විෂයක් වේ.එසේම අධ්‍යයනයකින් නිගමනය වූයේ යකඩ, හයිඩ්‍රජන් පොස්පේට්, හයිඩ්‍රේට් නම් විවේචනාත්මක විඛාදන-ප්‍රතිරෝධක කාරකය කුළුණ මල බැඳීමට ප්‍රතිරෝධී වන බවයි. මීට වසර 2000 කට පමණ පෙර මේවගේ රසායනිකව දියුණු වූ දෙයක් නිෂ්පාදනය කළේ කෙසේද යන්න තවමත් ඉතිරිව ඇති ප්‍රශ්නයයි.

නව දිල්ලියේ අද්භූත වඳුරු මිනිසා
මීට වසර 10 කට පෙර 2001 දී දිල්ලියේ වඳුරෙකු වැනි මිනිසෙක් දුටු බවට වාර්තා පළ විය. සමහරු කියා සිටියේ ඔහු අඩි 4 ක් උස බවත් කළු ලොම් ලෝහ හිස්වැස්මක් පැළඳ සිටින බවත් ලෝහ නියපොතු පැළඳ සිටින බවත්ය. ඔහුව දුටු බව කියා සිටි අනෙක් අය පවසන්නේ ඔහු අඩි 8 කට වඩා උස බවත් මිනිසුන්ව කපා දමන බවත්ය. එසේ කියන්නේ 2001 මැයි 13 වන දින පුද්ගලයින් 15 දෙනෙකුට තුවාල, සපාකෑම් හා සීරීම් දක්වා තුවාල සිදු වූ අතර තවත් එවැනි සිදුවීම් ද වාර්තාවී ඇති නිසා. මෙම සිදුවීම් නිසා නගරය බියෙන් තැතිගෙන ඇති අතර, දර්ශන සහ ප්‍රහාර මාසයක් පුරා පැවතුණි. මේ සත්වයා නැතිනම් වඳුරෙකු මෙන් සැරසී සිටින මිනිසා කිසි විටෙකත් අල්ලා ගනු ලැබුවේ නැත.